strefa aktywności gospodarczej

Efektem wieloletnich starań na terenie Gminy Myślenice utworzono strefę aktywności gospodarczej, którą sukcesywnie od 2000 roku wyposażano w niezbędną infrastrukturę i zaplecze techniczne, aż do kompleksowego utworzenia oferty inwestycyjnej, spełniającej oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów. Już w drugiej połowie lat 90 lokalny samorząd opracował i wdrożył Strategię Rozwoju Gospodarczego. Realizacja jej założeń przyczyniła się, w znacznym stopniu do poprawy warunków inwestowania i wzrostu aktywności gospodarczej. Pierwszej aktualizacji strategii dokonano w 2000 roku, a następnie w 2004 r. w Planie Rozwoju Lokalnego na lata 2005 - 2013 oraz w 2007 w Planie Rozwoju Lokalnego na lata 2007 - 2015.


strefa_1

Pierwszym dużym inwestorem, który zdecydował się zainwestować w Myślenicach była firma Cooper Standard Automotiv Polska producent akcesoriów samochodowych. Zakład produkcyjny rozpoczął działalność w 2007 roku, jednak rozmowy o zasadach współpracy prowadzono już od 2005 roku. Po Cooperze byli następni kluczowi inwestorzy. Firma Polplast Polska Sp. z o.o, czy Lorenz&Wiktor.

Najlepsi w Małopolsce

strefa_2Konsekwentne działania w rozwoju gospodarczym Myślenic zostały dostrzeżone przez ogólnopolskich ekspertów już w 2007 roku i strefa aktywności gospodarczej na Dolnym Przedmieściu otrzymała prestiżowy tytuł "Grunt na medal" - najlepszej strefy gospodarczej w Małopolsce.
- Taki tytuł, to prawdziwe wyróżnienie i zobowiązanie. Dobra opinia i marka miejsca pomaga w pozyskiwaniu inwestorów. Ciężko na to pracowaliśmy. Teraz zbieramy efekty - wyjaśnia Maciej Ostrowski, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.
Najlepszym dowodem profesjonalnie przygotowanej oferty jest jednak zainteresowanie potencjalnych inwestorów, którzy w poszukiwaniu najlepszego miejsca na inwestycję trafiają także do Myślenic. Nawet, jeśli ostatecznie nie decydują się na współprace z Myślenicami, to przekazują informację o dobrym produkcie dalej i dalej, co w konsekwencji ułatwia kształtowanie i pozyskiwanie kolejnych firm i przedsiębiorstw krajowych oraz zagranicznych.
- Pamiętam czasy, kiedy w największym boomie, przyjmowaliśmy dwóch czy trzech potencjalnych inwestorów tygodniowo. Wszystko szczegółowo pokazywaliśmy. Wsłuchiwaliśmy się w ich oczekiwania, które często wzbogacały naszą wiedzę - kontynuuje Maciej Ostrowski.

Strefa współcześnie

Dziś, kiedy zainteresowanie inwestowaniem zmalało, a kryzys gospodarczy przestraszył inwestorów można śmiało stwierdzić, że Myślenice nie przespały momentu największych możliwości. Choć często decyzje były trudne, to z perspektywy czasu okazały się trafione. W strefie z powodzeniem funkcjonują duże zakłady produkcyjne, a jej tereny objęte zostały działalnością Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To wszystko sprawia, że miejsce to mimo upływu lat nie traci na swojej atrakcyjności.
- Zmieniły się oczekiwania, inwestycje nie mają już tak szerokiego zakresu, ale ciągle zgłaszają się do nas przedsiębiorcy, którzy zachęceni profitami wynikającymi z obecności w strefie decydują się rozpocząć czy kontynuować swoją działalność właśnie u nas - kończy Maciej Ostrowski.

Kasa z Unii

Wniosek Myślenic znalazł się wśród 3 dofinansowanych projektów z całej Małopolski w ramach schematu 4.3. A Strefy aktywności gospodarczej o powierzchni 2-20 ha. Oprócz Myślenic pieniądze trafiły do Suchej Beskidzkiej oraz Brzeska.
- Udało nam się uzyskać bardzo dobre warunki dofinansowani. Właściwie otrzymaliśmy najwięcej pieniędzy z całej trójki dofinansowanych projektów ? mówi Maciej Ostrowski, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.
Całkowita wartość projektu utworzenia parku przemysłowo - technologicznego w Myślenicach oszacowano na kwotę 6 052 062,30 zł. Finansowanie całego zadania w przeważającej części będzie polegać na refundacji poniesionych już kosztów. Strefa aktywności gospodarczej została wyposażona w niezbędną infrastrukturę, tak by jej oferta była korzystna dla potencjalnych inwestorów. Teraz dzięki dofinansowaniu uda się odzyskać część kosztów poniesionych na jej utworzenie, a pieniądze wrócą do budżetu Gminy Myślenice.

strefa_3 strefa_4 strefa_5

Kalendarz wydarzeń

<<  Października 2020  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Clipboard10

 Clipboard12

  Clipboard08

   Available on the App Store black

 
Clipboard02
 
750x200 piece

MSiT plan miasta

baner solary mały

baner na www

niskaemisja baner

samoobrona

zwrot podatku

ustawa_smieci

pow_baner

ramka_czysta_woda

logo_sms

Logo-Małopolska-V-RGB

polityka cookies 

bipepuap

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości