Kultura w Myślenicach

Kultura i wszystko, co z nią związane, to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wyróżniających Myślenice spośród innych miast województwa Małopolskiego. Położone między Krakowem i Zakopanem, dzięki wpływom obydwu tych miejsc, Myślenice ukształtowały swój niepowtarzalnych i wyjątkowy charakter. Mocno zakorzeniona kultura góralska i mieszczańskie wpływy Krakowa rozwinęły na tym terenie twórczość o zróżnicowanym profilu.

kultura_1  kultura_2  kultura_3

Folklor, tradycja, lokalna twórczość  
Od wielu pokoleń folklor i lokalna tradycja stanowią w Myślenicach ważny punkt życia kulturalnego. W mieście i jego najbliższych okolicach, tworzy wielu artystów ludowych. Ich prace - rzeźba, malarstwo, garncarstwo czy wikliniarstwo można oglądać w zbiorach (Muzeum Regionalnego "Dom Grecki" oraz w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.
O tradycyjną myślenicką kuchnię dbają gospodynie z Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia. Folklor muzyczny, taneczny i pieśniarski przywraca do dawnej świetności Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice - Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka", który ma w swoim programie m.in. tańce i pieśni Górali Myślenickich (Górale Kliszczacy) oraz Lachów Myślenickich. Zespół z ponad dwudziestoletnią historią działalności koncertuje w kraju i zagranicą sławiąc kulturę Myślenic i innych regionów Polski (m.in. Indie, Chiny, Japonia, Kanada).
W Myślenicach tworzy też wielu poetów i pisarzy. Dzięki charakterystycznie ukształtowanemu pejzażowi kulturalnemu odnajdują tu inspiracje do swojej twórczości. Twórców słowa zrzesza Myślenicka Grupa Poetycka "Tilia", która działa przy Bibliotece Publicznej w Myślenicach. Grupa ma w swoim dorobku kilka zbiorowych i indywidualnych wydawnictw literackich.
Tematyka ludowa jest częstym tematem organizowanych w Myślenicach wystaw, spotkań, odczytów i konferencji.
Kształceniem muzycznym dzieci i młodzieży z teren Gminy Myślenice zajmują się pedagodzy ze Szkoły Muzycznej I st. w Myślenicach. Szkoła koncertuje dwa razy do roku prezentując młode talenty muzyczne  
Kultura współcześnie 
kultura_7Sztuka współczesna oznacza w Myślenicach różne formy aktywności społecznej. To nie tylko nowoczesne rozwiązania i stosowane innowacyjnie techniki twórczych, ale także szereg imprez i happeningów z udziałem mieszkańców Miasta i Gminy Myślenice. Realizacja wielopłaszczyznowych projektów kulturalnych takich jak: "Wielokulturowe Myślenice" (org. Wspólnota Myślenice) Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne (org. Towarzystwo Przyjaciół Francji, MOKiS) czy Festiwal Rzeźby Lodowej (org. Myślenicki Ośrodek Kultury) sprawiają, że miasto jest przyjazne artystom o różnych profesjach.
O kulturę z najwyższej półki dba w Myślenicach Muzeum Regionalne "Dom Grecki", które do swoich sal wystawienniczych sprowadza prace największych mistrzów. Wystawiano tu już dzieła takich twórców jak: Rembrandt, Beksiński, Nikifor oraz Salvadore Dali. Od 2010 roku w Myślenicach działa Myślenicka Orkiestra Kameralna złożona z profesjonalnych muzyków związanych z Myślenicami.
W progach Myślenickiego Ośrodka Kultury, po latach przerwy ponownie zagościło Międzynarodowe Krakowskie Triennale Grafiki. Natomiast w galerii sztuki współczesnej MOKiS goszczono artystów m.in. z Japonii, Ukrainy i Polski.
Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Francji "Ziemia Myślenicka" od 2009 roku w progach Myślenickiego Ośrodka Kultury funkcjonuje Galeria Sztuki Współczesnej "Bunkier". Powierzchnia galerii została zaadaptowana ze skrywanej grubym murem powierzchni piwnicznje, odkrytej podczas remontu.
Od 2010 roku w Myślenicach działa także Myślenicka Orkiestra Kameralna, złożona z profesjonalnych muzyków akademickich. Orkiestra koncertowała już z najwybitniejszymi współczesnymi muzykami, m.in z: Piotrem Pławnerem, Katarzyną Oleś Blachą czy Markiem Szlezerem. 
Nasze imprezy
Nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego Myślenic są organizowane tu imprezy cykliczne. Wiele z nich, to uznane w kraju prestiżowe festiwale i przeglądy. Do najpopularniejszych należą: Ogólnopolski Festiwal Chórów "Kolędy i Pastorałki" konkurs poświęcony sztuce ludowej "Kwiaty Polskie", Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, spotkania poetyckie oraz wiele innych.
W Muzeum Regionalnym oraz w Ośrodku Kultury organizowane są również mniejsze wydarzenia o zasięgu gminnym lub powiatowym.  Wiele z tych imprez, to oferta skierowana zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

kultura_4_thumb_medium210_140 kultura_5_thumb_medium343_135

Imprezy cykliczne organizowane przez MOKiS 
1.Festiwal "Jesień Folklorystyczna",
2.Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych (etap powiatowy),
3.Powiatowy Przegląd Grup Rockowych,
4.Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Średnich (etap powiatowy),
5.Ogólnopolski Konkurs Recytatorski (etap powiatowy),
6.Powiatowe warsztaty dla osób niepełnosprawnych "Otwarte Drogi".
7.Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne,
8.Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych,
9.Ogólnopolski Festiwal Rzeźby w Lodzie
10.Ogólnopolski Festiwal Pieśni Chóralnej, Kolędy i Pastorałki
11.Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych.
PUBLICZNE INSTYTUCJE KULTURY DZIAŁAJĄCE W MYŚLENICACH
MYŚLENICKI OŚRODEK KULTURY I SPORTU
Ul. Piłsudskiego 20, 32 - 400 Myślenice
tel. 12 272 15 11, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.mokis.art.pl/

MUZEUM REGIONALNE "DOM GRECKI"
Ul. Sobieskiego 3, 32 - 400 Myślenice
tel. 12 272 02 11, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.muzeum.myslenice.edu.pl/  
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul Mickiewicza 17, 32 - 400 Myślenice
tel. 12 272 06 61, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://biblioteka.myslenice.pl/ 
BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W MYŚLENICACH
Ul. Żeromskiego 9, 32 - 400 Myślenice
tel. 12 272 05 07, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://biblped.myslenice.edu.pl/ 
PAŃSTWOWA SZKOŁA MUZYCZNA I st. w MYŚLENICACH
Ul. Zdrojowa 16, 32 - 400 Myślenice
tel. 12 272 08 13, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.psm.myslenice.edu.pl/

Kalendarz wydarzeń

<<  Października 2020  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Clipboard10

 Clipboard12

  Clipboard08

   Available on the App Store black

 
Clipboard02
 
750x200 piece

MSiT plan miasta

baner solary mały

baner na www

niskaemisja baner

samoobrona

zwrot podatku

ustawa_smieci

pow_baner

ramka_czysta_woda

logo_sms

Logo-Małopolska-V-RGB

polityka cookies 

bipepuap

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości