Kultura w Myślenicach

Kultura i wszystko, co z nią związane, to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wyróżniających Myślenice spośród innych miast województwa Małopolskiego. Położone między Krakowem i Zakopanem, dzięki wpływom obydwu tych miejsc, Myślenice ukształtowały swój niepowtarzalnych i wyjątkowy charakter. Mocno zakorzeniona kultura góralska i mieszczańskie wpływy Krakowa rozwinęły na tym terenie twórczość o zróżnicowanym profilu.

kultura_1  kultura_2  kultura_3

Folklor, tradycja, lokalna twórczość  
Od wielu pokoleń folklor i lokalna tradycja stanowią w Myślenicach ważny punkt życia kulturalnego. W mieście i jego najbliższych okolicach, tworzy wielu artystów ludowych. Ich prace - rzeźba, malarstwo, garncarstwo czy wikliniarstwo można oglądać w zbiorach (Muzeum Regionalnego "Dom Grecki" oraz w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.
O tradycyjną myślenicką kuchnię dbają gospodynie z Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia. Folklor muzyczny, taneczny i pieśniarski przywraca do dawnej świetności Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice - Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka", który ma w swoim programie m.in. tańce i pieśni Górali Myślenickich (Górale Kliszczacy) oraz Lachów Myślenickich. Zespół z ponad dwudziestoletnią historią działalności koncertuje w kraju i zagranicą sławiąc kulturę Myślenic i innych regionów Polski (m.in. Indie, Chiny, Japonia, Kanada).
W Myślenicach tworzy też wielu poetów i pisarzy. Dzięki charakterystycznie ukształtowanemu pejzażowi kulturalnemu odnajdują tu inspiracje do swojej twórczości. Twórców słowa zrzesza Myślenicka Grupa Poetycka "Tilia", która działa przy Bibliotece Publicznej w Myślenicach. Grupa ma w swoim dorobku kilka zbiorowych i indywidualnych wydawnictw literackich.
Tematyka ludowa jest częstym tematem organizowanych w Myślenicach wystaw, spotkań, odczytów i konferencji.
Kształceniem muzycznym dzieci i młodzieży z teren Gminy Myślenice zajmują się pedagodzy ze Szkoły Muzycznej I st. w Myślenicach. Szkoła koncertuje dwa razy do roku prezentując młode talenty muzyczne  
Kultura współcześnie 
kultura_7Sztuka współczesna oznacza w Myślenicach różne formy aktywności społecznej. To nie tylko nowoczesne rozwiązania i stosowane innowacyjnie techniki twórczych, ale także szereg imprez i happeningów z udziałem mieszkańców Miasta i Gminy Myślenice. Realizacja wielopłaszczyznowych projektów kulturalnych takich jak: "Wielokulturowe Myślenice" (org. Wspólnota Myślenice) Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne (org. Towarzystwo Przyjaciół Francji, MOKiS) czy Festiwal Rzeźby Lodowej (org. Myślenicki Ośrodek Kultury) sprawiają, że miasto jest przyjazne artystom o różnych profesjach.
O kulturę z najwyższej półki dba w Myślenicach Muzeum Regionalne "Dom Grecki", które do swoich sal wystawienniczych sprowadza prace największych mistrzów. Wystawiano tu już dzieła takich twórców jak: Rembrandt, Beksiński, Nikifor oraz Salvadore Dali. Od 2010 roku w Myślenicach działa Myślenicka Orkiestra Kameralna złożona z profesjonalnych muzyków związanych z Myślenicami.
W progach Myślenickiego Ośrodka Kultury, po latach przerwy ponownie zagościło Międzynarodowe Krakowskie Triennale Grafiki. Natomiast w galerii sztuki współczesnej MOKiS goszczono artystów m.in. z Japonii, Ukrainy i Polski.
Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Francji "Ziemia Myślenicka" od 2009 roku w progach Myślenickiego Ośrodka Kultury funkcjonuje Galeria Sztuki Współczesnej "Bunkier". Powierzchnia galerii została zaadaptowana ze skrywanej grubym murem powierzchni piwnicznje, odkrytej podczas remontu.
Od 2010 roku w Myślenicach działa także Myślenicka Orkiestra Kameralna, złożona z profesjonalnych muzyków akademickich. Orkiestra koncertowała już z najwybitniejszymi współczesnymi muzykami, m.in z: Piotrem Pławnerem, Katarzyną Oleś Blachą czy Markiem Szlezerem. 
Nasze imprezy
Nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego Myślenic są organizowane tu imprezy cykliczne. Wiele z nich, to uznane w kraju prestiżowe festiwale i przeglądy. Do najpopularniejszych należą: Ogólnopolski Festiwal Chórów "Kolędy i Pastorałki" konkurs poświęcony sztuce ludowej "Kwiaty Polskie", Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, spotkania poetyckie oraz wiele innych.
W Muzeum Regionalnym oraz w Ośrodku Kultury organizowane są również mniejsze wydarzenia o zasięgu gminnym lub powiatowym.  Wiele z tych imprez, to oferta skierowana zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

kultura_4_thumb_medium210_140 kultura_5_thumb_medium343_135

Imprezy cykliczne organizowane przez MOKiS 
1.Festiwal "Jesień Folklorystyczna",
2.Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych (etap powiatowy),
3.Powiatowy Przegląd Grup Rockowych,
4.Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Średnich (etap powiatowy),
5.Ogólnopolski Konkurs Recytatorski (etap powiatowy),
6.Powiatowe warsztaty dla osób niepełnosprawnych "Otwarte Drogi".
7.Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne,
8.Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych,
9.Ogólnopolski Festiwal Rzeźby w Lodzie
10.Ogólnopolski Festiwal Pieśni Chóralnej, Kolędy i Pastorałki
11.Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych.
PUBLICZNE INSTYTUCJE KULTURY DZIAŁAJĄCE W MYŚLENICACH
MYŚLENICKI OŚRODEK KULTURY I SPORTU
Ul. Piłsudskiego 20, 32 - 400 Myślenice
tel. 12 272 15 11, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.mokis.art.pl/

MUZEUM REGIONALNE "DOM GRECKI"
Ul. Sobieskiego 3, 32 - 400 Myślenice
tel. 12 272 02 11, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.muzeum.myslenice.edu.pl/  
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul Mickiewicza 17, 32 - 400 Myślenice
tel. 12 272 06 61, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://biblioteka.myslenice.pl/ 
BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W MYŚLENICACH
Ul. Żeromskiego 9, 32 - 400 Myślenice
tel. 12 272 05 07, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://biblped.myslenice.edu.pl/ 
PAŃSTWOWA SZKOŁA MUZYCZNA I st. w MYŚLENICACH
Ul. Zdrojowa 16, 32 - 400 Myślenice
tel. 12 272 08 13, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.psm.myslenice.edu.pl/

Kalendarz wydarzeń

<<  Lutego 2020  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Clipboard10

 Clipboard12

  Clipboard08

   Available on the App Store black

 
Clipboard02
 
750x200 piece

MSiT plan miasta

baner solary mały

baner na www

niskaemisja baner

samoobrona

zwrot podatku

ustawa_smieci

pow_baner

ramka_czysta_woda

logo_sms

Logo-Małopolska-V-RGB

polityka cookies 

bipepuap

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości