Miasta partnerskie

Lüdenscheid (NIEMCY)
Ramowe porozumienie o partnerskiej współpracy między Myślenicami a Lüdenscheid, w ramach działań komunalnych, gospodarczych, handlowych, kulturalnych, oświatowych i sportowych zostało podpisane 1 września 1989 roku. Współpraca z niemieckim miastem bliźniaczym przebiega przede wszystkim na płaszczyźnie: kulturalnej, sportowej, a także międzynarodowej wymianie młodzieży. Do wzajemnych spotkań dochodzi systematycznie, co roku. Pomiędzy mieszkańcami Myślenic i Lüdenscheid zawiązały się prawdziwe przyjaźnie, które okazały się najlepszym świadectwem polsko - niemieckiej współpracy. W 2009 roku Myślenice i Lüdenscheid świętowały 20 lecie współpracy.

partnerskie_7 partnerskie_8 partnerskie_10

Bełchatów (POLSKA)

Współpraca prowadzona od 2003 roku. Bełchatów, to jedno z największych miast regionu łódzkiego, znane w Polsce przede wszystkim z najmłodszej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Aktywna współpraca prowadzona w sferze wzajemnej wymiany doświadczeń gospodarczych, kulturalnych i społecznych owocuje dziś zdecydowanym partnerstwem i przyjaźnią. Różnice, które dzielą obydwa miasta sprawiają, że wzajemna wymiana doświadczeń nabiera nie tylko symbolicznego charakteru, ale także praktycznej wymiany inicjatyw gospodarczych.
http://www.belchatow.pl/


partnerskie_1 partnerskie_2 partnerskie_3

Tinqueux (FRANCJA)
Porozumienie o współpracy pomiędzy Myślenicami a Tinqueux zostało podpisane w grudniu 2005 roku podczas uroczystego spotkania przedstawicieli obydwu miejscowości. Relacje między Tinqueux a Polską są jednak o wiele dłuższe, a to za sprawą działającego we francuskiej miejscowości Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko Francuskiej.  Dzięki pracy stowarzyszenia mieszkańcy Tinqueux mają okazję poznania polskiej kultury i zwyczajów. To właśnie dzięki ogromnej  pracy stowarzyszenia, udało się w 2005 roku podpisać oficjalne porozumienie o współpracy. Współpraca obydwu miast opiera się przede wszystkim na wymianie kulturalno - oświatowo - sportowej. Daje również szansę na wzajemne poznanie praktyk stosowanych w codziennej pracy samorządów polskiego i francuskiego. Tinqueux położone jest w regionie Szampanii niedaleko byłej stolicy Francji - Reims.
Csopak (WĘGRY)
Porozumienie o współpracy pomiędzy Myślenicami a Csopakiem zostało podpisane w listopadzie 2005 roku. Csopak dołączył do myślenickiej rodziny miast partnerskich stając się jednocześnie czwartym zaprzyjaźnionym z Myślenicami europejskim miastem. Niecodzienną piękność Csopak zawdzięcza zróżnicowanemu brzegowi Balatonu, dwóm porosłym trzciną zatokom, wspinającym się na stoki winnicom. Przycupnięte między nimi stare piwnice winne i porośnięte lasami stoki podgórza Csákány-hegy i Öreg-hegy, które od północy otaczają miejscowość, podnoszą urok pejzażu. Csopak jest perłą północnego brzegu Balatonu. Przepiękne, malownicze położenie przyciąga artystów, szukających wytchnienia turystów i miłośników przyrody. Woda Balatonu i piękny krajobraz, zadbana plaża, wyjątkowa panorama brzegowa, wszystko to razem przyczynia się dobrego samopoczucia i wypoczynku przebywających tu gości.
Dahlonega (USA)
Dahlonega -  miasto w stanie Georgia, w hrabstwie Lumpkin to najmłodsze z miast partnerskich Myślenic. Porozumienie o współpracy zostało podpisane w 2007 roku. Dahlonega, to podobnie jak Myślenice miasto bogate w kulturę i tradycje. Jest wyjątkowo pięknym -  jednym z ważniejszych historycznych regionów Stanów Zjednoczonych Ameryki. W mieście znajduje się muzeum złota, w którym prezentowana jest ekspozycja związana z amerykańską historią poszukiwaczy złota. Obecnie  Dahlonega to miasto, z którym związało się wielu artystów. W parku miejskim organizowane są liczne koncerty i wystawy. Dahlonega, to także znany w Georgii ośrodek produkcji wina. Współpraca Myślenic i Dhalonegi rozpoczęła się od wymiany nauczycieli ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Krzyszkowic i Głogoczowa. Wymiana prowadzona od kilku lat zaowocowała wieloma ciekawymi projektami.

Kalendarz wydarzeń

<<  Lutego 2020  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Clipboard10

 Clipboard12

  Clipboard08

   Available on the App Store black

 
Clipboard02
 
750x200 piece

MSiT plan miasta

baner solary mały

baner na www

niskaemisja baner

samoobrona

zwrot podatku

ustawa_smieci

pow_baner

ramka_czysta_woda

logo_sms

Logo-Małopolska-V-RGB

polityka cookies 

bipepuap

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości