Miasta partnerskie

Lüdenscheid (NIEMCY)
Ramowe porozumienie o partnerskiej współpracy między Myślenicami a Lüdenscheid, w ramach działań komunalnych, gospodarczych, handlowych, kulturalnych, oświatowych i sportowych zostało podpisane 1 września 1989 roku. Współpraca z niemieckim miastem bliźniaczym przebiega przede wszystkim na płaszczyźnie: kulturalnej, sportowej, a także międzynarodowej wymianie młodzieży. Do wzajemnych spotkań dochodzi systematycznie, co roku. Pomiędzy mieszkańcami Myślenic i Lüdenscheid zawiązały się prawdziwe przyjaźnie, które okazały się najlepszym świadectwem polsko - niemieckiej współpracy. W 2009 roku Myślenice i Lüdenscheid świętowały 20 lecie współpracy.

partnerskie_7 partnerskie_8 partnerskie_10

Bełchatów (POLSKA)

Współpraca prowadzona od 2003 roku. Bełchatów, to jedno z największych miast regionu łódzkiego, znane w Polsce przede wszystkim z najmłodszej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Aktywna współpraca prowadzona w sferze wzajemnej wymiany doświadczeń gospodarczych, kulturalnych i społecznych owocuje dziś zdecydowanym partnerstwem i przyjaźnią. Różnice, które dzielą obydwa miasta sprawiają, że wzajemna wymiana doświadczeń nabiera nie tylko symbolicznego charakteru, ale także praktycznej wymiany inicjatyw gospodarczych.
http://www.belchatow.pl/


partnerskie_1 partnerskie_2 partnerskie_3

Tinqueux (FRANCJA)
Porozumienie o współpracy pomiędzy Myślenicami a Tinqueux zostało podpisane w grudniu 2005 roku podczas uroczystego spotkania przedstawicieli obydwu miejscowości. Relacje między Tinqueux a Polską są jednak o wiele dłuższe, a to za sprawą działającego we francuskiej miejscowości Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko Francuskiej.  Dzięki pracy stowarzyszenia mieszkańcy Tinqueux mają okazję poznania polskiej kultury i zwyczajów. To właśnie dzięki ogromnej  pracy stowarzyszenia, udało się w 2005 roku podpisać oficjalne porozumienie o współpracy. Współpraca obydwu miast opiera się przede wszystkim na wymianie kulturalno - oświatowo - sportowej. Daje również szansę na wzajemne poznanie praktyk stosowanych w codziennej pracy samorządów polskiego i francuskiego. Tinqueux położone jest w regionie Szampanii niedaleko byłej stolicy Francji - Reims.
Csopak (WĘGRY)
Porozumienie o współpracy pomiędzy Myślenicami a Csopakiem zostało podpisane w listopadzie 2005 roku. Csopak dołączył do myślenickiej rodziny miast partnerskich stając się jednocześnie czwartym zaprzyjaźnionym z Myślenicami europejskim miastem. Niecodzienną piękność Csopak zawdzięcza zróżnicowanemu brzegowi Balatonu, dwóm porosłym trzciną zatokom, wspinającym się na stoki winnicom. Przycupnięte między nimi stare piwnice winne i porośnięte lasami stoki podgórza Csákány-hegy i Öreg-hegy, które od północy otaczają miejscowość, podnoszą urok pejzażu. Csopak jest perłą północnego brzegu Balatonu. Przepiękne, malownicze położenie przyciąga artystów, szukających wytchnienia turystów i miłośników przyrody. Woda Balatonu i piękny krajobraz, zadbana plaża, wyjątkowa panorama brzegowa, wszystko to razem przyczynia się dobrego samopoczucia i wypoczynku przebywających tu gości.
Dahlonega (USA)
Dahlonega -  miasto w stanie Georgia, w hrabstwie Lumpkin to najmłodsze z miast partnerskich Myślenic. Porozumienie o współpracy zostało podpisane w 2007 roku. Dahlonega, to podobnie jak Myślenice miasto bogate w kulturę i tradycje. Jest wyjątkowo pięknym -  jednym z ważniejszych historycznych regionów Stanów Zjednoczonych Ameryki. W mieście znajduje się muzeum złota, w którym prezentowana jest ekspozycja związana z amerykańską historią poszukiwaczy złota. Obecnie  Dahlonega to miasto, z którym związało się wielu artystów. W parku miejskim organizowane są liczne koncerty i wystawy. Dahlonega, to także znany w Georgii ośrodek produkcji wina. Współpraca Myślenic i Dhalonegi rozpoczęła się od wymiany nauczycieli ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Krzyszkowic i Głogoczowa. Wymiana prowadzona od kilku lat zaowocowała wieloma ciekawymi projektami.

Kalendarz wydarzeń

<<  Października 2020  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Clipboard10

 Clipboard12

  Clipboard08

   Available on the App Store black

 
Clipboard02
 
750x200 piece

MSiT plan miasta

baner solary mały

baner na www

niskaemisja baner

samoobrona

zwrot podatku

ustawa_smieci

pow_baner

ramka_czysta_woda

logo_sms

Logo-Małopolska-V-RGB

polityka cookies 

bipepuap

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości