Symbole Myślenic

Herb Myślenic

symbol_1Herb Myślenic przedstawia w polu błękitnym na zielonym pagórku takież drzewo pomiędzy dwoma srebrnymi toporami, z ostrzami skierowanymi na zewnątrz, oraz dwoma zielonymi krzewami. Herb nawiązuje do pierwotnego położenia miasta Myślenice na leśnym karczowisku i uzyskanych przez miasto uprawnień do karczunku terenów leśnych nadanych w 1342 r, przez króla Kazimierza Wielkiego. Herb potwierdzony przez MSW RP 18 czerwca 1937 r (Monitor Polski, nr 144, poz. 241), potwierdza w zasadzie herb nadany przez władze austriackie 2 marca 1797 r. Herbem miasta Myślenice jest wizerunek z pieczęci herbowej datowanej na XIV wiek.  Wizerunek Herbu można wykorzystać według zasad określonych przez Burmistrza.

 
Flaga Myślenic

symbol_2Flaga miasta Myślenice składa się z trzech ukośnych pasów - zielonego, białego, niebieskiego - biegnących od górnego lewego rogu do dolnego prawego: w górnym prawym rogu trójkąt koloru zielonego, przez środek Flagi biegnie skośny pas koloru białego, na którym umieszczony jest Herb miasta Myślenice.  W dolnym lewym rogu trójkąt koloru niebieskiego. Trójkąty koloru zielonego i niebieskiego odpowiadają tej samej wielkości.

 
Myślenicka Lipka

symbol_3Według legendy drzewo zostało posadzone około 1830 roku przez Austriaków dla celów wojskowych. Ze względu na swoje rozmiary i położenie, królująca nad Myślenicami lipa od zawsze uważana była za herb miasta Myślenic. Lipa stoi przy czerwonym szlaku turystycznym wiodącym z Myślenic, po zboczu Plebańskiej Góry do polany, na której znajduje się kapliczka św. Mikołaja.

 

 Fontanna Tereska

symbol_4Nie wiadomo dlaczego myśleniczanie nazwali kobiecy posąg z fontanny na Rynku miasta "Tereską". Pewne jest, że fontannę wzniesiono w 1893 roku na miejscu popularnej sadzawki i było to niedługo po uruchomianiu w mieście wodociągów. Fontanna ma kształt studni, pośrodku której na postumencie stoi wdzięczna żeliwna figura kobiety. Ubrana jest w strój grecki, a na ramieniu trzyma hydrię - naczynie, które w starożytności służyło do przechowywania wody. 

 

 

 

LOGO MYŚLENIC

Zobacz zasady stosowania logotypu przy promocji wydarzeń, których partnerem jest Gmina Myślenice

logotypy udostępniane są drogą e-mailową: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

hejnal_mce

Kalendarz wydarzeń

<<  Lutego 2020  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Clipboard10

 Clipboard12

  Clipboard08

   Available on the App Store black

 
Clipboard02
 
750x200 piece

MSiT plan miasta

baner solary mały

baner na www

niskaemisja baner

samoobrona

zwrot podatku

ustawa_smieci

pow_baner

ramka_czysta_woda

logo_sms

Logo-Małopolska-V-RGB

polityka cookies 

bipepuap

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości