Symbole Myślenic

Herb Myślenic

symbol_1Herb Myślenic przedstawia w polu błękitnym na zielonym pagórku takież drzewo pomiędzy dwoma srebrnymi toporami, z ostrzami skierowanymi na zewnątrz, oraz dwoma zielonymi krzewami. Herb nawiązuje do pierwotnego położenia miasta Myślenice na leśnym karczowisku i uzyskanych przez miasto uprawnień do karczunku terenów leśnych nadanych w 1342 r, przez króla Kazimierza Wielkiego. Herb potwierdzony przez MSW RP 18 czerwca 1937 r (Monitor Polski, nr 144, poz. 241), potwierdza w zasadzie herb nadany przez władze austriackie 2 marca 1797 r. Herbem miasta Myślenice jest wizerunek z pieczęci herbowej datowanej na XIV wiek.  Wizerunek Herbu można wykorzystać według zasad określonych przez Burmistrza.

 
Flaga Myślenic

symbol_2Flaga miasta Myślenice składa się z trzech ukośnych pasów - zielonego, białego, niebieskiego - biegnących od górnego lewego rogu do dolnego prawego: w górnym prawym rogu trójkąt koloru zielonego, przez środek Flagi biegnie skośny pas koloru białego, na którym umieszczony jest Herb miasta Myślenice.  W dolnym lewym rogu trójkąt koloru niebieskiego. Trójkąty koloru zielonego i niebieskiego odpowiadają tej samej wielkości.

 
Myślenicka Lipka

symbol_3Według legendy drzewo zostało posadzone około 1830 roku przez Austriaków dla celów wojskowych. Ze względu na swoje rozmiary i położenie, królująca nad Myślenicami lipa od zawsze uważana była za herb miasta Myślenic. Lipa stoi przy czerwonym szlaku turystycznym wiodącym z Myślenic, po zboczu Plebańskiej Góry do polany, na której znajduje się kapliczka św. Mikołaja.

 

 Fontanna Tereska

symbol_4Nie wiadomo dlaczego myśleniczanie nazwali kobiecy posąg z fontanny na Rynku miasta "Tereską". Pewne jest, że fontannę wzniesiono w 1893 roku na miejscu popularnej sadzawki i było to niedługo po uruchomianiu w mieście wodociągów. Fontanna ma kształt studni, pośrodku której na postumencie stoi wdzięczna żeliwna figura kobiety. Ubrana jest w strój grecki, a na ramieniu trzyma hydrię - naczynie, które w starożytności służyło do przechowywania wody. 

 

 

 

LOGO MYŚLENIC

Zobacz zasady stosowania logotypu przy promocji wydarzeń, których partnerem jest Gmina Myślenice

logotypy udostępniane są drogą e-mailową: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

hejnal_mce

Kalendarz wydarzeń

<<  Października 2020  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Clipboard10

 Clipboard12

  Clipboard08

   Available on the App Store black

 
Clipboard02
 
750x200 piece

MSiT plan miasta

baner solary mały

baner na www

niskaemisja baner

samoobrona

zwrot podatku

ustawa_smieci

pow_baner

ramka_czysta_woda

logo_sms

Logo-Małopolska-V-RGB

polityka cookies 

bipepuap

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości