Najważniejsze wydarzenia

DNI MYŚLENIC

Święto miasta nazwane "Dniami Myślenic" organizowane jest już od ponad 10 lat. Odbywają się cyklicznie co rok w okresie letnim. Jest to seria koncertów, happeningów, przedstawień i konkursów, w których uczestniczą nie tylko mieszkańcy miasta, ale również licznie w tym okresie przebywający w Myślenicach turyści. W tym czasie organizowane są liczne imprezy towarzyszące: wystawy, wernisaże, spotkanie poetyckie, odczyty itp.

dni_myslenic

 

Od paru lat Dni Myślenic już na stałe zagościły na plaży trawiastej w rekreacyjnej części miasta, na Zarabiu.  Trwają trzy dni - piątek, sobota, niedziela, a ich ukoronowaniem są wieczorne koncerty, które są największą ich atrakcją. Na koncerty zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, rockowej, cieszące się dużą popularnością. W Myślenicach gościły już takie zespoły jak: Dżem, Blender, Perfect, Myslovitz,Maryla  Rodowicz, Hey, Blue Cafe, Golec uOrkiestra, Budka Suflera i soliści: Patrycja Markowska,Urszula, Robert Kasprzycki, Piotr Szczepaniak. Również we wszystkie dni, po koncercie głównym ma miejsce dyskoteka, która zawsze trwa do białego rana. Co warte podkreślenia, wszystkie koncerty są bezpłatne dlatego mieszkańcy miasta bardzo licznie uczestniczą w tych Dniach

TRIAL

Rajdy trial zaliczają się do jednych z najstarszych dyscyplin sportów motorowych. Ale dopiero w latach sześćdziesiątych wyodrębniły się w specyficzną dyscyplinę z własnym stylem jazdy, regulaminami i specjalnie dla niej konstruowanymi motocyklami. Od 1964 roku rozpoczęła się rywalizacja międzynarodowa specjalistów tych typów rajdów, którzy rozgrywali od 1967 roku PUCHARY HENRY GROUTARSA, a zwyciężyli w nim dwukrotnie Don Smith (Wielka Brytania-1964, 1967) i Gustaw Franke (RFN-1965, 1966). W 1968 roku rozegrano po raz pierwszy Mistrzostwa Europy, w których tytuły zdobywali głównie Brytyjczycy. Od 1975 roku Mistrzostwa Europy  - TRIAL - przekształciły się w Mistrzostwa Świata - TRIAL- rozgrywane do dnia dzisiejszego, w któ rych startują najlepsi profesjonaliści tej dyscypliny.

trial

Dla umożliwienia napływu młodych zawodników do tej jakże atrakcyjnej dyscypliny sportu motocyklowego i zmniejszenia różnicy poziomów między super elitą zawodowców a pozostałymi, począwszy od 1992 roku równolegle z Mistrzostwami Świata rozgrywane są Mistrzostwa Europy, w których nie może startować pierwsza piętnastka z klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata z ostatnich trzech lat, oraz zwyciężcy Mistrzostw Europy z lat ubiegłych. Drużynowe mistrzostwa Świata Trial to jedne z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu FIM. Każdego roku najlepsi motocykliści zbierają się właśnie na tych zawodach. A wszystko zaczeło się we wrześniu 1984 r. kiedy to pierwszy Puchar Narodów Trial został zatwierdzony przez FIM. Odbyły się one wtedy w Myślenicach. I tak właśnie narodził się Trial. Ilość zawodników i międzynarodowych teamów rosła z roku na rok,a w 2000 r. drużyny żeńskie zostały włączone do corocznych zawodów. W 2010 r. Drużynowe Mistrzostwa Świata Trial odbedą się dokładnie tam gdzie wszystko się zaczeło czyli w Myślenicach. Bez wątpienia będzie to wyjątkowe wydarzenie. Spodziewamy się wielu uczestników z całego Świata, z uwagi na fakt, iż lokalizacja tych zawodów stała się w ciągu wielu lat jednym z najważniejszych w kalendarzu FIM.

RAJD KRAKOWSKI

Rajd Krakowski rozgrywany jest od 1976 roku i znajduje się w kalendarzu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Miesiąc przed 26. edycją Rajdu Krakowskiego, w czerwcu 2003 roku Automobiklub Krakowski, główny organizator, poinformował, że zawody, które miały być 4. rundą RSMP, nie odbędą się z powodu braku wystarczających środków finansowych (kwota rzędu 200 tys. złotych). Po rocznej przerwie 26. Rajd Krakowski został ostatecznie rozegrany, ale już nie jako prestiżowa runda mistrzostw Polski, a jedynie zawody niższej rangi, Pucharu PZM. W 2005 roku Rajd Krakowski stracił rangę najważniejsze imprezy motorowej w regionie. Kraków wrócił na rajdową mapę mistrzostw Polski za sprawą klubu PROF, który zorganizował Rajd Getin Subaru. Tradycyjny Rajd Krakowski nadal był rozgrywany w drugiej lidze.

rajd_krakowski

W sezonie 2006, Rajd Krakowski, siódma runda Rajdowego Samochodowego Pucharu PZM, zyskał sponsora tytularnego - spółkę Orlen Oil, a oficjalna nazwa zawodów brzmiała Platinum 28. Rajd Krakowski. Po kilku latach przerwy impreza wróciła do kalendarza RSMP. Tym razem start i metę, oraz bazę rajdu zlokalizowano w Myślenicach. Organizatorzy z Automobilklubu Krakowskiego przyjęli zgłoszenia pięćdziesięciu załóg, a na trasie ścigali się także uczestnicy tzw. rajdowej drugiej ligi, czyli Pucharu PZM. Po uroczystym stracie na rynku w Myślenicach, zawodnicy pokonywali prolog wiodący ulicami miasta, a w kolejnych dniach mieli do przejechania 15 odcinków specjalnych o łącznej długości 166,5 km. Wśród OS-ów nie brakowało takich "klasyków" jak Mucharz, Zawoja czy Lanckorona, które przed laty były także częścią trasy Rajdu Polski. W 2010 roku Rajd Krakowski odbywać się będzie w dniach 15 - 17 lipca.

MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Warsztaty organizowane są co roku w okresie wakacyjnym przez Towarzystwo Przyjaciół Francji "Ziemia Myślenicka", a nade wszystko przez jego założycieli - Alinę i Jana Funków. W imprezie oprócz polskich artystów uczestniczą goście z Francji, Ukrainy, Słowacji, Japonii, Niemiec, Rosji, Anglii i Stanów Zjednoczonych, Węgier, Ukrainy, Meksyku, etc.

W ciągu dwóch tygodni warsztatowej pracy odbywają się zajęcia bodaj ze wszystkich technik plastycznych: pastele, malarstwo olejne, rzeźba, linoryt, fotografia, tkactwo, instalacje, ceramika, grafika i wiele, wiele innych. Podczas imprezy odbywają się również warsztaty muzyczne i teatralne.

warsztaty

Warsztaty to świetny sposób nie tylko na podniesienie swoich umiejętnościach artystycznych w wielu technikach, ale oryginalnego spędzeniach wakacji. Uczestnicy podkreślają wspaniałą atmosferę towarzyszącą imprezie, gościnną myśleniczam i twórczy klimat sprzyjający tworzeniu. Między uczestnikami nie widać żadnych różnic językowych, rasowych, a wszystkich łączy jedna pasja, pasja tworzeniach. W warsztatach biorą również udział osoby niepełnosprawne. Ukoronowaniem imprezy jest wernisaż na jej zakończenie, na którym prezentowane są najlepsze prace nie tylko w Myślenicach, ale również w Libiążu i innych miejscowościach.

 

 

WIELKANOCNE SPOTKANIE MYŚLENICZAN

Już od siedmiu lat w wielkanocny poniedziałek myśleniczanie, ich rodziny i bliscy spotkają się na Rynku. Tę zacną i chlubną tradycję kontynuują organizatorzy: Krakowska Kongregacja Kupiecka - Oddział Myślenice, Urząd Miasta i Gminy w Myśleniach.

wielkanoc


Wielkanocna biesiada rozpoczyna się od pobłogosławienia przez miejscowych księży wielkanocnego jadła i ciasta, obficie przygotowanych przez restauratorów, cukiernie, piekarnie i sponsorów. Można kosztować i degustować szereg pysznych potraw, m.in. serwowane są: flaczki, bigos, kiełbaski i kiszkę z grilla, grochówkę, żurek z kiełbasą, fasolkę po bretońsku, pierogi ruskie, śledzie w śmietanie, oleju i z papryką, wiejski smalec, wędliny, kabanosy, barszcz czerwony z jajkiem.   Program artystyczny rozpoczyna się  odegraniem hejnału myślenickiego przez Orkiestrę Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice pod batutą kapelmistrza Zygmunta Rozuma.
Uczestniczy spotkania na znak wspólnego zbratania, aby nikt nie czuł się samotny czy smutny posyłają sobie rodzinny uścisk dłoni. Najczęściej powtarzanym życzeniem jest aby w zdrowiu i zgodzie doczekać kolejnego spotkania na Rynku podczas przyszłych świąt.

Kalendarz wydarzeń

<<  Października 2020  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Clipboard10

 Clipboard12

  Clipboard08

   Available on the App Store black

 
Clipboard02
 
750x200 piece

MSiT plan miasta

baner solary mały

baner na www

niskaemisja baner

samoobrona

zwrot podatku

ustawa_smieci

pow_baner

ramka_czysta_woda

logo_sms

Logo-Małopolska-V-RGB

polityka cookies 

bipepuap

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości