Lokalizacja i dojazd

Gmina Myślenice położona jest w południowej części województwa małopolskiego, 30 km od Krakowa na obszarze 153, 7 km kw. W skład gminy wchodzi 17 sołectw (Myślenice zajmują 30,1 km kw.) Miasto położone jest na wysokości 315 m. n.p.m. nad rzeką Rabą. Otoczone są wzniesieniami Dalinu, Chełmu i Uklejny. Na gminę składają się obok Myślenic miejscowości: Bęczarka, Borzęta, Bulina, Bysina, Chełm, Droginia, Głogoczów. Jasienica, Jawornik, Krzyszkowice, Łęki, Osieczany, Polanka, Poręba. Trzemeśnia, Zasań, Zawada. Gmina Myślenice liczy 24 165  mieszkańców, a miasto 18 114. W sumie: 42 279.

 


Urozmaicona rzeźba terenu, góry, wzniesienia, pagórki, doliny tworzą krajobraz chętnie podziwiany przez turystów i amatorów pieszych, rodzinnych wycieczek. Gminę otaczają wzniesienia Pogórza Wielickiego, które przechodzą w łagodne stoki opadające ku dolinie Raby. Od południa kotlinę zamyka pasmo Beskidu Makowskiego, o charakterystycznych wierzchołkach przypominających kształtem kopułę. Budowa geologiczna sprzyja powstawaniu licznych głęboko wyciętych dolin. Dorzecze Raby stanowi dziesiątki potoków spływających z północnych i północno - zachodnich zboczy Pasma Lubomira i Łysiny oraz południowych zboczy Pogórza Wielickiego. Północna część gminy o łagodniejszej rzeźbie terenu leży w zlewni rzeki Skawinki.

 

lok1Przez gminę Myślenice przebiega droga E 77 popularnie zwana "zakopianką", o znaczeniu międzynarodowym. Prowadzi z Krakowa do przejść granicznych w Chyżnem i Łysej Polanie. Na odcinku Kraków - Myślenice jest droga dwupasmową. Szczególnie atrakcyjna widokowo w tej części jest zakopianka między Myślenicami a Borzętą. Po stronie południowej rozpościera się panorama na szeroką dolinę Raby, zbiornik Dobczycki, a w tle Beskid Makowski oraz Beskid Wyspowy 

Podróżni udający się w kierunku wschodnim z pominięciem Krakowa skorzystają z drogi prowadzącej do Myślenic z Bochni, która w Łapczycy łączy się z drogą międzynarodową do przejścia granicznego w Medyce. Połączenie na zachód z Sułkowicami, dalej Kalwarią Zebrzydowską albo Suchą Beskidzką umożliwia droga krajowa na Bielsko Białą. Do Myślenic można dojechać bezpośrednio autobusem PKS z Krakowa i Zakopanego.

Na dworcu PKS zatrzymują się wszystkie autobusy kursowe, miasto ma połączenie z głównymi miastami południowej i środkowej Polski. Dodatkowo na wszystkich trasach komunikacyjnych gminy kursują minibusy przewoźników prywatnych. Myślenice i okolice są ważnym zapleczem turystycznyno - rekreacyjnym dla mieszkańców Krakowa i Śląska. Na początku XX w. powstała rekreacyjna cześć miasta - Zarabie.

Miejscowości wczasowe: Poręba, Trzemeśnia, Osieczany od lat przyjmują wczasowiczów w obiektach noclegowych róznego typu, oferujących nie tylko noclegi, ale wszystkie uroki wiejskiego życia. Myślenice są siedzibą gminy i powiatu myślenickiego.


lok2 lok3 kol4


ZOBACZ JAK DOJECHAĆ DO MYŚLENIC

SAMOCHODEM

Myślenice leżą przy drodze krajowej E77 popularnie zwaną "zakopianką", ok. 30 kilometrów na południe od najważniejszego miasta Małopolski - Krakowa. Miasto położone jest na trasie Kraków - Zakopane.  Dane go GPS: 49*50'10.96" 19*56'19.37". Zobacz także google maps.

AUTOBUSEM

Do Myślenic można dojechać bezpośrednio autobusem PKS  z Krakowa i Zakopanego. Na dworcu PKS zatrzymują się wszystkie autobusy kursowe, miasto ma połączenie z głównymi miastami południowej i środkowej Polski. Dodatkowo na wszystkich trasach komunikacyjnych gminy kursują minibusy przewoźników prywatnych

SAMOLOTEM

Najbliższe lotnisko - to odległy od Myślenic o około 40 kilometrów, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Rozkład lotów oraz wszystkie szczegóły dotyczące lotniska można znaleźć na stronach internetowych Portu: http://www.lotnisko-balice.pl/

http://www.beskidmakowski.pl/

Kalendarz wydarzeń

<<  Lutego 2020  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Clipboard10

 Clipboard12

  Clipboard08

   Available on the App Store black

 
Clipboard02
 
750x200 piece

MSiT plan miasta

baner solary mały

baner na www

niskaemisja baner

samoobrona

zwrot podatku

ustawa_smieci

pow_baner

ramka_czysta_woda

logo_sms

Logo-Małopolska-V-RGB

polityka cookies 

bipepuap

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości