Lokalizacja i dojazd

Gmina Myślenice położona jest w południowej części województwa małopolskiego, 30 km od Krakowa na obszarze 153, 7 km kw. W skład gminy wchodzi 17 sołectw (Myślenice zajmują 30,1 km kw.) Miasto położone jest na wysokości 315 m. n.p.m. nad rzeką Rabą. Otoczone są wzniesieniami Dalinu, Chełmu i Uklejny. Na gminę składają się obok Myślenic miejscowości: Bęczarka, Borzęta, Bulina, Bysina, Chełm, Droginia, Głogoczów. Jasienica, Jawornik, Krzyszkowice, Łęki, Osieczany, Polanka, Poręba. Trzemeśnia, Zasań, Zawada. Gmina Myślenice liczy 24 165  mieszkańców, a miasto 18 114. W sumie: 42 279.

 


Urozmaicona rzeźba terenu, góry, wzniesienia, pagórki, doliny tworzą krajobraz chętnie podziwiany przez turystów i amatorów pieszych, rodzinnych wycieczek. Gminę otaczają wzniesienia Pogórza Wielickiego, które przechodzą w łagodne stoki opadające ku dolinie Raby. Od południa kotlinę zamyka pasmo Beskidu Makowskiego, o charakterystycznych wierzchołkach przypominających kształtem kopułę. Budowa geologiczna sprzyja powstawaniu licznych głęboko wyciętych dolin. Dorzecze Raby stanowi dziesiątki potoków spływających z północnych i północno - zachodnich zboczy Pasma Lubomira i Łysiny oraz południowych zboczy Pogórza Wielickiego. Północna część gminy o łagodniejszej rzeźbie terenu leży w zlewni rzeki Skawinki.

 

lok1Przez gminę Myślenice przebiega droga E 77 popularnie zwana "zakopianką", o znaczeniu międzynarodowym. Prowadzi z Krakowa do przejść granicznych w Chyżnem i Łysej Polanie. Na odcinku Kraków - Myślenice jest droga dwupasmową. Szczególnie atrakcyjna widokowo w tej części jest zakopianka między Myślenicami a Borzętą. Po stronie południowej rozpościera się panorama na szeroką dolinę Raby, zbiornik Dobczycki, a w tle Beskid Makowski oraz Beskid Wyspowy 

Podróżni udający się w kierunku wschodnim z pominięciem Krakowa skorzystają z drogi prowadzącej do Myślenic z Bochni, która w Łapczycy łączy się z drogą międzynarodową do przejścia granicznego w Medyce. Połączenie na zachód z Sułkowicami, dalej Kalwarią Zebrzydowską albo Suchą Beskidzką umożliwia droga krajowa na Bielsko Białą. Do Myślenic można dojechać bezpośrednio autobusem PKS z Krakowa i Zakopanego.

Na dworcu PKS zatrzymują się wszystkie autobusy kursowe, miasto ma połączenie z głównymi miastami południowej i środkowej Polski. Dodatkowo na wszystkich trasach komunikacyjnych gminy kursują minibusy przewoźników prywatnych. Myślenice i okolice są ważnym zapleczem turystycznyno - rekreacyjnym dla mieszkańców Krakowa i Śląska. Na początku XX w. powstała rekreacyjna cześć miasta - Zarabie.

Miejscowości wczasowe: Poręba, Trzemeśnia, Osieczany od lat przyjmują wczasowiczów w obiektach noclegowych róznego typu, oferujących nie tylko noclegi, ale wszystkie uroki wiejskiego życia. Myślenice są siedzibą gminy i powiatu myślenickiego.


lok2 lok3 kol4


ZOBACZ JAK DOJECHAĆ DO MYŚLENIC

SAMOCHODEM

Myślenice leżą przy drodze krajowej E77 popularnie zwaną "zakopianką", ok. 30 kilometrów na południe od najważniejszego miasta Małopolski - Krakowa. Miasto położone jest na trasie Kraków - Zakopane.  Dane go GPS: 49*50'10.96" 19*56'19.37". Zobacz także google maps.

AUTOBUSEM

Do Myślenic można dojechać bezpośrednio autobusem PKS  z Krakowa i Zakopanego. Na dworcu PKS zatrzymują się wszystkie autobusy kursowe, miasto ma połączenie z głównymi miastami południowej i środkowej Polski. Dodatkowo na wszystkich trasach komunikacyjnych gminy kursują minibusy przewoźników prywatnych

SAMOLOTEM

Najbliższe lotnisko - to odległy od Myślenic o około 40 kilometrów, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Rozkład lotów oraz wszystkie szczegóły dotyczące lotniska można znaleźć na stronach internetowych Portu: http://www.lotnisko-balice.pl/

http://www.beskidmakowski.pl/

Kalendarz wydarzeń

<<  Października 2020  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Clipboard10

 Clipboard12

  Clipboard08

   Available on the App Store black

 
Clipboard02
 
750x200 piece

MSiT plan miasta

baner solary mały

baner na www

niskaemisja baner

samoobrona

zwrot podatku

ustawa_smieci

pow_baner

ramka_czysta_woda

logo_sms

Logo-Małopolska-V-RGB

polityka cookies 

bipepuap

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości